DLA KOGO JEST TEN KURS I JAKIE DAJE KORZYŚCI?
- Dla dzieci i młodzieży szukających ciekawych i kreatywnych zajęć. Muzyka jako aktywność polisensoryczna (angażująca wiele zmysłów naraz) oprócz rozładowywania emocji pobudza intelektualnie, poprawia koncentrację i pamięć, rozwija koordynację i pamięć mięśniową. Tego typu zajęcia mogą stanowić świetny wstęp do rozpoczęcia przygody z innymi instrumentami.
- Dla dorosłych, którzy chcą zrobić coś dla siebie. Praca z perkusjonaliami to najlepszy i być może jedyny sposób, żeby zacząć muzykować bez specjalnego przygotowania, inwestowania w drogie instrumenty, czy spędzania długich godzin na żmudnych ćwiczeniach. Wybijanie rytmu to także niezwykle skuteczny katalizator pozwalający zapomnieć o troskach dnia codziennego i spojrzenia na nie z innej perspektywy – wszak nie od dziś wiadomo, że muzyka łagodzi obyczaje.
- Dla osób muzykujących, grających na innych instrumentach. Rytm obok harmonii i melodii jest podstawowym składnikiem muzyki. Systematyczne treningi rytmiczne w znaczący sposób poprawiają parametry wykonawcze, niezależnie od tego na jakim instrumencie gramy na co dzień.
TERAPEUTYCZNA FUNKCJA RYTMU
Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, nasze życie toczy się w rytmie, a dokładnie rzecz ujmując – w niezliczonej ilości rytmów. Nasze serce bije w rytmie, oddychamy w rytmie, mrugamy w rytmie… Chodzenie, klaskanie, pukanie do drzwi, stukanie palcami o blat stołu… wszystkie te czynności mają swój rytm. Dzień, tydzień, miesiąc, rok… wyznaczają rytm naszego funkcjonowania. Problem w tym, że życie we współczesnym świecie może bezwzględnie zaburzać każdy z naszych rytmów. Patrząc godzinami w ekran smartfonu zapominamy o mruganiu. Nie nagradzamy brawami ulicznych artystów, bo Internet jest pełny bardziej spektakularnych wykonań, a pędzący w szalonym tempie czas sprawia, że zapominamy o tym by odpocząć w dniu wolnym od pracy.
Perkusjonalia, które mamy do dyspozycji w RED NOTE to tak naprawdę współczesne formy pierwotnych instrumentów. Są wykonane z naturalnych materiałów: drewno, skóra, ziarna… Generują kojący, przyjemny dla ucha dźwięk pozbawiony szumów i nadmiernego natężenia. Obcowanie z nimi sprawia, że uczymy się nie tylko wybijać rytm, ale i słuchać go. Praca z rytmem wprowadza potrzebę uporządkowania prostych dźwięków, nadania im sensu i znaczenia. Zaskakujące jest jak niewiele trzeba, by umiejętności i nawyki nabyte w ten sposób stosować w innych dziedzinach życia.